Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Vagy az adatvédelmi szabályokat, vagy a magánélet fogalmát újra kell tervezni ahhoz, hogy a kézzelfogható technológiai lehetőségeket összhangba hozzuk az írott joggal.
„A Szphinx vagy a piramisok »körüljárása« a fotelből, utazás előtt a kiválasztott szálloda környezetének felderítése, a politikusok vagy egyéb hírességek lakásviszonyainak távelemzése, vadászat adócsalókra, tilosban parkolókra, félrelépőkre és a szabadtéri testi örömök kedvelőire – ilyen és hasonló alkalmazásokat varázsol elénk az immár Magyarországon is élesben használható Google Street View, vagyis a panorámafényképes utcatérkép. A szolgáltatással négy éven keresztül birkóztak az érintett hatóságok, és a végeredmény – a részleges kapituláció – is jelzi: vagy az adatvédelmi szabályokat, vagy a magánélet fogalmát újra kell tervezni ahhoz, hogy a kézzelfogható technológiai lehetőségeket összhangba hozzuk az írott joggal.
A dilemmával nem csak nálunk küzdenek, de a mi megoldásunk sajátosan magyar: a kerítéseink (vagy akár ablakaink) mögé belesni kívánó magáncég éppen addig mehet el, ameddig a politika érdekei kívánják. Hogy ne beszéljünk rébuszokban: a pártok számára a választók listázhatósága érdekében kinyitott kiskapun – amelynek értelmében az érintett hozzájárulása nélkül is lehet személyes adatokat kezelni, ha a beleegyező nyilatkozatok begyűjtése túlságosan nagy terhet jelentene – kényelmesen átfér a Google adatgyűjtő járműve, tetején a jókora kameratoronnyal.
Az ilyenkor kötelező nagytestvérezés mellett (vagy helyett) érdemes a lehetőséget is meglátni a fejlődésben. Egyfelől a világ akár barátságosabb, de mindenképpen megismerhetőbb hely is lehet a Street View révén.”